13239278_906602669449724_1104456870633993487_nWystawa została otwarta dzisiaj ( 25 maja) i będzie można ją oglądać do 1 października br. Nowa ekspozycja od razu wzbudziła zainteresowanie przechodniów. Zobaczyć ją przyszli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Katolickich. Wydarzenie zorganizowała Fabryka Sztuk.

– Wystawa prezentowana jest na osiemnastu planszach tematycznych, na których opisana jest historia kościoła i Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie – powiedziała Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk. – Dzieje tczewskiej fary, i zarazem miasta z którym jest nierozerwalnie związana, ilustrują archiwalne i współczesne zdjęcia i rysunki. Oglądając wystawę możemy zajrzeć do skarbca Fary, poznać proboszczów którzy gospodarowali parafią – której historia sięga XIII wieku oraz zapoznać się z niezwykle bogatym w detale wnętrzem tczewskiej świątyni. To prawdziwy skarbiec sztuki sakralnej różnych epok.

Jak powiedział ks. prałat Piotr Wysga, proboszcz tczewskiej fary, cytując słowa nieżyjacego już biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi: „Taki kościół jak fara tczewska jest wielkim skarbcem wspaniałych dzieł sztuki, których natchnieni autorzy jakby współzawodniczyli w dążeniu do jak najpiękniejszego środka wyrazu i do najbardziej przekonującego zapisu ludzkiego ducha, który w swoich dziełach, jak i w sobie samym, nieustannie odkrywa obraz i społeczeństwo Stwórcy”.

Pomysłodawcą wystawy jest Radosław Wiecki z Fabryki Sztuk. Ekspozycja jest pierwszą z planowanego cyklu wystaw poświęconych tczewskim świątyniom. Prezentowane zdjęcia pochodzą m.in. ze zbiorów Miejskiej Biblioteki publicznej oraz Józefa Golickiego.

Dodany przez Parafia