52cad42e331c9_osize200x140q70h95f7beOrszak Trzech Króli to wspólne świętowanie uroczystości Objawienia Pana Jezusa, polegające na wspólnym kolędowaniu w trakcie przemarszu ulicami Tczewa z trzema królami, dworami, wojskiem, aniołami. Orszak nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym.

– Zapraszamy całe rodziny, przedszkola, uczniów, nauczycieli i rodziców, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i kluby. Zapraszamy zespoły i chóry. Wskazane jest maszerowanie w orszaku pod swoimi sztandarami lub swoimi szyldami. – mówią organizatorzy.

O godzinie 14.00 pierwszy orszak wyrusza z placu Hallera ulicą J.Dąbrowskiego do Kanonki na czele z pierwszym królem oraz Biskupem Pelplińskim i Przeorem Orderu Świętego Stanisława. Drugi orszak wyrusza z dawnego stadionu przy ul. Bałdowskiej do Kanonki na czele z drugim królem oraz Prezydentem Miasta. Trzeci orszak wyrusza z placu parkingowego przy Centrum Handlowym Atrium, ul. Gdańską do Kanonki na czele z trzecim królem oraz ze Starostą Tczewskim.

– Idziemy, śpiewając kolędy i grając na instrumentach przebrani i radośni. Pokłonimy się Dzieciątku, wspólnie zaśpiewamy kolędy przy stajence i wysłuchamy orędzia ks. biskupa. Każdy uczestnik Orszaku otrzyma certyfikat przejścia trasy królewskiej uzyskując pieczęcie trzech króli. Każda rodzina przebrana i godnie uczestnicząca w Orszaku może uzyskać duży, imienny certyfikat z podpisami patronów. Po pokłonie Dzieciątku i Świętej Rodzinie wszyscy uczestnicy zostaną poczęstowani gorącą kawą, herbatą, ciastem, słodyczami. Każdy może otrzymać darmowy śpiewnik z kolędami, aby wspólnym śpiewem uczestniczył w pokłonie Dzieciątku.
Patronat nad tym wydarzeniem objął J.E. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna, Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski, Prezydent Miasta Tczew Mirosław Pobłocki oraz Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława Stefan Kukowski. – dodają organizatorzy.

Mając na uwadze godne, rodzinne przygotowanie się do święta Epifanii, wspólne przeżywanie w rodzinnym gronie przed udziałem w uroczystościach orszakowych, organizatorzy w tym roku ogłaszają KONKURSY Z NAGRODAMI. Na najlepszą własnoręcznie, artystycznie wykonaną koronę (I miejsce 300 zł, II miejsce 200 zł, III miejsce 100 zł, wyróżnienia po 50 zł), na pracę plastyczną o tematyce trzech króli w dowolnej technice i formacie (I miejsce 200 zł, II miejsce 150 zł, III m. 100 zł, wyróżnienia po 50 zł), na godne przebranie się rodziny (minimum 4 osobowej) w dowolne, artystyczne stroje (I miejsce 700 zł, II miejsce 500 zł, III miejsce 200 zł). Podpisane korony i prace plastyczne (imię nazwisko, adres, telefon, e-mail) należy złożyć po zakończeniu orszaku w namiocie organizacyjnym przy scenie. Prace indywidualnie wykonane lub w rodzinnym zespole oceniane będą przez komisję konkursową. Zaś rodziny uczestniczące w orszaku proszone są po udziale w orszaku o podejście do namiotu organizatora, gdzie będzie ich oczekiwała komisja konkursowa. Wszystkie nagrody wręczane będą na specjalnym spotkaniu w Starostwie podsumowującym tczewski orszak.

Do zobaczenia na orszaku w Święto Objawienia Pańskiego !
Koordynator: Stefan Kukowski prac_kukowski@post.pl

Dodany przez Parafia