Dziękczynienie Abp. W. Sommertaga w pelplińskiej katedrze

W sobotę 7 kwietnia abp Waldemar Sommertag w bazylice katedralnej w Pelplinie przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za święcenia biskupie, których 19 marca w bazylice św. Piotra w Rzymie  udzielił mu papież Franciszek.

Zebranych powitał biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Wśród koncelebransów był nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, biskup toruński Wiesław Śmigiel oraz biskupi pomocniczy z Gdańska Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński oraz ponad stu księży.

W homilii abp Sommertag nawiązał do okoliczności uroczystej i niecodziennej liturgii: „pragnę z całego serca, by moja obecność w tej pelplińskiej katedrze, gdzie staje z rewerencją wobec historii tego miejsca oraz osób duchownych i świeckich, była momentem doskonałego dziękczynienia”.

Kaznodzieja podkreślił dalej:, „staję w duchu pokory wobec daru wiary otrzymanego od Boga i przekazanego przez moich rodziców oraz niezasłużonego daru święceń kapłańskich w stopniu prezbiteratu jaki tutaj otrzymałem”.

Przywołując decyzję przełożonych sprzed 25 laty o kierowaniu go na studia specjalistyczne do Rzymu, hierarcha podkreślił: „to sam Chrystus dodał mi wtedy odwagi w słowie Bożym, które czytane było podczas Mszy św. w kaplicy seminaryjnej”. „To On jest gwarantem naszego życia i naszego powołania”, mówił arcybiskup.

Kaznodzieja przypomniał swoją dotychczasową posługę  w dyplomacji watykańskiej. Podkreślił, że to samo słowo „odwagi” usłyszał z ust kolejnych papieży i biskupów diecezji pelplińskiej. „Było ono konieczne, gdy wyjeżdżałem na praktyki i do pracy w placówkach dyplomatycznych w Wenezueli, Tanzanii, Nikaragui, w Bośni-Hercegowinie, Ziemi Świętej, na Cyprze aż po Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej”, dodał.

W końcowej części homilii abp Sommertag stwierdził: „Chrystusowi i Jego Matce zawierzam moją biskupią posługę, prosząc, by codziennie na nowo przemieniał moje serce na wzór swojego Serca – Jezu cichy i pokornego Serca uczyń serca nasze według Serca Twego”.

Wśród składających gratulacje abp. Sommertagowi był nuncjusz apostolski w Polsce. Abp Salvatore Pennacchio stwierdził, że dzisiejsza uroczystość „jest okazją do odwiedzenia po raz pierwszy diecezji pelplińskiej”, dalej dodał: „mam nadzieję, że nie po raz ostatni”.

Arcybiskup podkreślił wieloletnią znajomość z ks. Waldemarem Sommertagem w ramach pracy w dyplomacji kościelnej. Składając życzenia nowowyświęconemu biskupowi, nuncjusz apostolski życzył „owocnej służby kościelnej i dyplomatycznej, którą inicjuje jako nuncjusz w Nikaragui”. Dodał życzenia opieki i wsparcia Matki Bożej Częstochowskiej.

Gratulacje składali również przedstawiciele kapłanów wśród nich życzenia składał ks.proboszcz Adam Gadomski, sióstr zakonnych, władz parlamentarnych, rządowych, samorządowych oraz rodzin z diecezji pelplińskiej.

Abp Waldemar Sommertag pochodzi z diecezji chełmińskiej, dzisiaj zwanej pelplińską. Ma 50 lat. W 1993 roku ukończył pelplińskie seminarium. Od czerwca bieżącego roku rozpocznie pracę nuncjusza apostolskiego w Nikaragui.

Dodany przez Parafia