Tczew pamiętał o ofiarach Katynia

13. kwietnia przy pomniku poświęconym ofiarom stalinizmu w latach 1922-1956 odbyły się tczewskie uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zbrodni katyńskiej. Na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku NKWD wymordowało wiosną tego roku około 22 tysiące obywateli polskich przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR.

Sejm w 2007 roku ustanowił 13. kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wybrano tę datę jako rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Przy pomniku poświęconym ofiarom stalinizmu zgromadzili się włodarze miasta i powiatu, harcerze, uczniowie z tczewskich szkół oraz kombatanci. W Tczewie nie brakuje przedstawicieli rodzin katyńskich – wśród ofiar byli bowiem też m. in. tczewscy policjanci, np. ojciec Jerzego Wierzbowskiego – Józef. Trafił na terytorium ZSRR dwa razy – pierwszy raz w 1920 roku, ale udało mu się uciec z syberyjskiego łagru. Wrócił do Polski, skończył szkołę policyjną i został zmobilizowany we wrześniu 1939 r. – po wybuchu wojny był więziony w obozie w Ostaszkowie, zaś pochowany jest w Miednoje.

Podczas uroczystości przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji kulturalnych, partii politycznych i stowarzyszeń złożyli przed pomnikiem kwiaty i zapalili znicze. Uroczystości zorganizował prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Dodany przez Parafia