XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich – ZAPROSZENIE

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców oraz uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza w Tczewie serdecznie zapraszają na  XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich, który odbędzie się w dniach 8-9-10 czerwca 2018 roku w Tczewie.

W niedzielę, 10 czerwca w kościele farnym Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 9:30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Rodziny Sienkiewiczowskiej i Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie

Jest to wydarzenie bezprecedensowe w skali miasta i regionu. Udział w Zlocie zadeklarowało 50 szkół z całej Polski, noszących imię tego wielkiego pisarza, w tym ponad 200 uczestników, uczniów i nauczycieli.

Historia organizacji Zlotów jest długa, a pomysłodawcą i patronem tego przedsięwzięcia był ś.p. Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor i kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, w powiecie Łukowskim na Podlasiu. Pierwszy Zlot odbył się właśnie w Woli Okrzejskiej, miejscu, gdzie w 1846 r. urodził się nasz wielki Polak, pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla. W kolejnych latach Zloty Braci Sienkiewiczowskiej odbywały się w różnych miejscach Polski. Możliwość organizacji XXVI Zlotu w Tczewie, o którą od kilku lat zabiegała dyrekcja i społeczność ZSBiO, to wielkie wyróżnienie dla miasta i powiatu. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Senator RP – Antoni Szymański, Starosta Tczewski – Tadeusz Dzwonkowski, Prezydent Tczewa – Mirosław Pobłocki, a także Starosta Łukowski – Janusz Tadeusz Kozioł i obecny dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – Maciej Cybulski. Honorowymi gośćmi Zlotu będą przedstawiciele rodziny – potomkowie pisarza oraz przedstawiciele polskiej kultury.

Tegoroczny Zlot rozpocznie się w piątek 8 czerwca uroczystym przemarszem uczestników ulicami Tczewa, z siedziby ZSBiO przy ul. Bałdowskiej 19 do CKiS przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie barwny korowód zostanie oficjalnie powitany przez przedstawicieli miasta i powiatu. Następnie o godz. 16.00 w CKiS rozpocznie się uroczysta Gala Inaugurująca tegoroczny Zlot. W trakcie Gali zostaną przedstawieni laureaci konkursów – plastycznego i literackiego – ogłoszonych w ramach XXVI Zlotu. Uroczystość uświetnią wystąpienia honorowych gości, a także inscenizacja okolicznościowa w wykonaniu uczniów ZSBiO w Tczewie.

W sobotę 9 czerwca uczestnicy Zlotu zwiedzą Starówkę Gdańska, a następnie popłyną statkiem do Gdyni, gdzie zwiedzą miasto i port. Wieczorem na terenie ZSBiO w Tczewie odbędzie się piknik, uświetniony występem Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej „Apis”, czyli Bractwa Rycerskiego z Gniewu. Nastąpi także, zgodnie z wieloletnią tradycją, uroczyste przekazanie flagi Zlotu przyszłorocznym organizatorom, wskazanym przez dyrektora Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W niedzielę 10 czerwca o godz. 9.30 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ś.p. Henryka Sienkiewicza oraz uczestników XXVI Zlotu, do udziału w której zapraszamy mieszkańców Tczewa.
W tym dniu także Zlotowicze będą mieli możliwość obejrzenia wystawy „20 lat wolności. Tczew 1919-1939” w Fabryce Sztuk oraz zwiedzenia naszego miasta z przewodnikiem.

Goszczenie Braci Sienkiewiczowskiej w Tczewie to wielki zaszczyt i wyróżnienie, ale także ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Mamy nadzieję dobrze sprostać temu zadaniu, także dzięki specyfice naszej szkoły, kształcącej m.in. techników logistyki.

Organizacja XXVI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich doskonale wpisuje się również w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie szkoły w Polsce, mające tak znakomitego patrona jak H. Sienkiewicz, wychowują młodzież w duchu patriotyzmu, poszanowania dla tradycji narodowych, kultywują pamięć o dniach chwały oręża i państwowości polskiej, krzewią wartości moralne, o które wielokrotnie upominał się Sienkiewicz, propagują twórczość literacką oraz działalność społeczno-polityczną tego wielkiego Polaka. Jako motto spotkania Braci Sienkiewiczowskiej w 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, niech posłużą słowa innego polskiego pisarza-patrioty – Stefana Żeromskiego, który o twórczości Sienkiewicza powiedział:

„Jest wielką pieśnią naszej przeszłości, jest zbiornikiem treści egzystencji naszej politycznej, jest fotografią ducha narodowego nie w danej epoce, lecz w ciągu całego istnienia.

Dodany przez Parafia