Tczew pamięta o bohaterach Powstania Warszawskiego

Tczewianie uczcili 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W Parku Kopernika w Tczewie odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie – przed obeliskiem spotkali się kombatanci, władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy grodu Sambora.

Nie zabrakło powstańczych pieśni, a dr. Krzysztof Korda przypomniał kontekst historyczny. Wysłuchaliśmy też Słowa Bożego, które wygłosił ks. Adam Gadomski, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. Nie zabrakło pieśni powstańczych.Na zakończenie uroczystości kombatanci uhonorowali prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego Krzyżem 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych. Odznaczenie wręczyli przedstawiciele oddziału tczewskiego ZIW – Teresa Miąskowska i Mieczysław Brykarczyk.

W Tczewie wciąż żyją uczestnicy sierpniowych walk – m. in. Henryk Handke – który walczył na Śródmieściu – a później trafił do niemieckiej niewoli. Po wyzwoleniu z obozu wyjechał do Włoch, gdzie służył w II Korpusie Polskim gen. Andersa. W 1947 r. powrócił do kraju; zamieszkał w Poznaniu, a od 1955 r. w Tczewie. W najbliższych dniach zapraszamy do działu Telewizja Internetowa na rozmowę z powstańcem.

źródło: tcz.pl

fot. Jacek Cherek

Dodany przez Parafia