Tczewianie upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

Mieszkańcy Tczewa uczestniczyli w uroczystościach patriotyczno-religijnych zorganizowanych w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

Uroczystości rozpoczęły się na deptaku na ulicy Jarosława Dąbrowskiego, gdzie otwarto specjalną wystawę, dedykowaną organizacjom niepodległościowym z powiatu tczewskiego. Później przy Miejskiej Bibliotece Publicznej – budynku, gdzie w okresie stalinowskim mieścił się sąd i areszt – złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli obok Ronda Żołnierzy Wyklętych. Zgodnie z uchwałą podjętą w 2014 r. przez Radę Miejską w Tczewie – nazwę tę nosi rondo w pobliżu wieży ciśnień. Całość zakończyła się przy Pomniku Ofiar Stalinizmu w Parku Miejskim.

Dzień Żołnierzy Wyklętych ma upamiętnić ofiary stalinowskiego terroru. Około 8 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej zostało w czasach stalinowskich uwięzionych, z czego 4,5 tysiąca skazano na śmierć, a wyroki wykonano. Ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotował Lech Kaczyński, a podpisał Bronisław Komorowski. Dlaczego wybrano datę 1. marca? Tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – odtąd data ta uznawana jest za symboliczną dla podziemia antykomunistycznego.

Dodany przez Parafia