UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU W REJONIE CMENTARZY

Jak co roku, tuż przed dniem Wszystkich Świętych policjanci czuwają nad bezpieczeństwem osób przemieszczających się na cmentarze. Udając się na groby bliskich z pewnością napotkamy policjantów, którzy w tym szczególnym okresie będą dbać o nasze bezpieczeństwo. W tym roku musimy również pamiętać, że uroczystość Wszystkich Świętych będzie przebiegać w cieniu pandemii. Dlatego odwiedzając groby oprócz zakrywania ust i nosa, utrzymujmy bezpieczną odległość od innych osób. Stróże prawa apelują do wszystkich osób o ostrożność i zachowanie bezpieczeństwa.

Wkrótce wielu z nas pokona setki kilometrów, by dotrzeć w porę na groby bliskich. Nad naszym bezpieczeństwem na drogach, czuwać będą policjanci, którzy pomogą kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy. Od 30 października br. do 2 listopada br. policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu w rejonie nekropolii i na głównych szlakach komunikacyjnych. Aby na drogach było bezpiecznie funkcjonariusze kontrolować będą trzeźwość uczestników ruchu, weryfikować stan techniczny pojazdów oraz sprawdzą, czy kierowcy poruszają się z dozwoloną prędkością. Przy okazji każdej kontroli policjanci zwracać będą szczególną uwagę na to, czy dzieci przewożone są odpowiednich fotelikach oraz czy wszystkie osoby podróżujące autem mają zapięte pasy.

Policjanci przypominają, o czym należy w tym czasie pamiętać:

1. Opuszczając miejsce zamieszkania należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu drzwi i okien w mieszkaniach i domach. Dodatkowo poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada lub członka rodziny, aby zaopiekował się naszym mieszkaniem i stwarzał pozory pobytu właściciela podczas naszej nieobecności.

2. Stosujmy się do poleceń policjantów. W czasie świąt, w wielu miejscach ruchem kierować będą mundurowi.

3. Nie jeździmy na pamięć. W rejonach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich może zostać zmieniona organizacja ruchu.

4. Jadąc blisko prawej krawędzi w porze wieczorowo-nocnej, na nieoświetlonych odcinkach dróg pamiętajmy o możliwości napotkania pieszego.

5. Torebkę, czy saszetkę z dokumentami zawsze miejmy pod ręką. Nie odkładajmy tych rzeczy na płycie nagrobnej lub ławce stojącej przy pomniku. Złodziej tylko czeka na taką okazję.

6. Unikajmy bocznych, mało uczęszczanych ścieżek i nie przebywajmy samotnie na cmentarzu po zmierzchu.

7. Pamiętajmy, że możemy być obserwowani przez złodzieja. Jeżeli musimy nabyć coś w tłoku, postarajmy się dobrze schować portfel po zrobionych zakupach.

8. Pamiętajmy również, że walczymy z koronawirusem i dbając o własne oraz innych bezpieczeństwo oprócz zakrywania ust i nosa, utrzymujmy bezpieczną odległość od innych osób.

Osoby piesze muszą pamiętać o tym, że:

1. Ruch pieszych może odbywać się wyłącznie po chodnikach. W przypadku jego braku należy korzystać z pobocza i poruszać się lewą stroną drogi.

2. Każde gwałtowne wejście na jezdnię, przebieganie lub przekraczanie jej w miejscu niedozwolonym może zakończyć się tragicznie.

3. Poruszając się w porze wieczorowo-nocnej pamiętajmy, że mamy obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Dodatkowe miejsca parkingowe w powiecie tczewskim w okolicach cmentarzy 1 listopada br.:

1.Przy cmentarzu na ul. Rokickiej zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe na terenach firm przyległych do ul. Rokickiej i Skarszewskiej.

2. Przy cmentarzu na ul. Gdańskiej zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca do parkowania na parkingu supermarketu oraz parkingu przy ulicy Dworcowej;

3. W Tczewie przy ul. 30-go Stycznia zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca postojowe na terenie Liceum Ogólnokształcącego oraz na parkingu naprzeciwko firmy EATON. Dozwolony będzie postój pojazdów na ul. Bałdowskiej po prawej stronie patrząc w kierunku wieży ciśnień.

4. W Gniewie wyznaczone zostaną miejsca do parkowania na parkingach supermarketów;

5. W Pelplinie będą wyznaczone miejsca w obrębie cmentarza parafialnego;

6. W Subkowach zostaną wyznaczone parkingi przy Zespole Szkół oraz parking przy ulicy Sportowej, Wybickiego przy UG.

Policjanci apelują do wszystkich osób wybierających się na cmentarze, aby pamiętali o bezpieczeństwie swoim oraz swoich najbliższych. Zachowajmy rozsądek i nie gromadźmy się. Zróbmy to dla siebie i swoich bliskich!

Dodany przez Parafia