Aktualności

Zachęta Biskupa Pelplińskiego do Maryjnego świętowania

Drodzy Bracia Kapłani, kochani Diecezjanie!

Pielgrzymką papieża Franciszka do Fatimy i kanonizacją Hiacynty i Franciszka rozpoczął się w ubiegłym tygodniu piękny jubileusz 100-lecia objawień Matki Bożej Fatimskiej. Przesłanie Maryi przypomina nam o znaczeniu i potrzebie modlitwy, o konieczności ustawicznego nawrócenia i powrotu do Boga, o zadośćuczynieniu za grzechy własne i wszystkich ludzi.

Światło orędzia fatimskiego zostało skierowane przed stu laty do dziecięcych serc    i umysłów, jednak jest ono wciąż aktualne. Współczesny świat nadal dotknięty jest ogromem ludzkiego cierpienia, spowodowanego wojnami, terroryzmem, krzywdą i nienawiścią; dotknięty jest skutkami zła i grzechu, z powodu sposobu życia oraz postępowania wielu ludzi. Trzeba nam zatem na nowo wsłuchać się w głos Matki Najświętszej.

Najbliższy czas daje nam wiele okazji do owego wsłuchiwania się. Jako wspólnota diecezjalna przygotowujemy się bowiem do ważnego wydarzenia, jakim będzie koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Sanktuarium we Wielu, koronami poświęconymi przez papieża Franciszka na Jasnej Górze w ubiegłym roku. Uroczystość koronacji odbędzie się w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego 28 maja 2017 roku,  a  przewodniczyć jej będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W tym samym czasie od 26 do 28 maja na Jasnej Górze w naszym narodowym sanktuarium, które w tym roku świętuje 300-rocznicę koronacji częstochowskiego wizerunku, pracownicy służby zdrowia naszej diecezji wraz z kapelanami będą odprawiać rekolekcje i pielgrzymować do tronu Pani Jasnogórskiej.

Zbliżający się szybko czas wakacyjny przypomina nam także o 26  pieszej pielgrzymce diecezji pelplińskiej na Jasną Górę. Te szczególne rekolekcje w drodze niech będą świadectwem naszej wiary i pozwolą nam odnowić oraz pogłębić cześć wobec Maryi, naszej Matki i Królowej, zaś ludziom młodym pomogą w rozeznawaniu swego powołania.

Również już dzisiaj chciałbym zaprosić po wakacjach w dniu 23 września br., do bazyliki katedralnej w Pelplinie, na rozpoczęcie diecezjalnej peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Przez jedną dobę Maryja w znaku figury będzie w sposób szczególny obecna w wybranej parafii każdego dekanatu. Peregrynację zakończymy uroczyście w Chojnicach w czasie Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń diecezji pelplińskiej  21 października 2017 r.

Zapraszam więc całą Wspólnotę Kościoła diecezji pelplińskiej – Kapłanów i Wiernych – do radosnego świętowania w czasie pielgrzymki służby zdrowia na Jasną Górę, wakacyjnego pieszego pielgrzymowania oraz jesiennej peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Mam również nadzieję, że spotkam się z Wami  w najbliższą niedzielę we Wielu, gdzie razem uczcimy Maryję  – Matkę Pocieszenia, w czasie uroczystości koronacji jej wizerunku.

Na przygotowanie i przeżywanie tych wydarzeń, a także uczestniczenie w nabożeństwach majowych, fatimskich oraz nabożeństwach pierwszych sobót miesiąca    z serca błogosławię.

                                                                                  Wasz Biskup

+Ryszard